Hula Hoop ile Jimnastikçi

RİTMİK CİMNASTİK BRANŞI

  Cimnastik sporunu ele alırken sadece Olimpik bir branş olarak değil, temel anlamda diğer spor branşlarının da alt yapısı niteliğinde olduğunu dikkate almak gerekir. Öyle ki başlangıç yaşı en küçük yaş olarak değerlendireceğimiz Cimnastik branşı, jimnastik yapan sporcunun hareket becerilerini bir çok farklı yönde kullanılmasına olanak tanımaktadır. Cimnastik, sporcuya nasıl hareket edeceğini , yuvarlanacağını, zıplayacağını, sallanacağını, döneceğini, düşeceğini öğretir. Cimnastik genel zindelik, koordinasyon, çeviklik, güç , denge ve hıza benzersiz katkılar sağlar. Bu yüzden heyecan verici aktivitedir.

 Ritmik Cimnastik cimnastik branşları içerisinde en estetik özelliğe sahip branştır. Esnekliğin, müziğin, sanatın ve görselliğin hakim olduğu ritmik cimnastik Olimpik anlamda yalnızca kadınlar tarafından yapılmaktadır. Ritmik cimnastik programında 2 yarışma vardır.

  BİREYSEL YARIŞMALAR ve GRUP SERİLERİ YARIŞMALARI.

 

  Ritmik Cimnastik sporuna başlama yaşı 4’tür. Tercihen 4-6 yaşlarında ritmik cimnastik sporu için ideal yaştır. 7-10 yaşları arasında da başlanabilir. İlk başlangıç seviyesi Hobby gruplarıdır. Hobby gruplarında ilk seviye olduğu için başlangıç elementlerini öğrenmek ve defalarca aynı elementleri tekrar etmek gerekir. Hobby grupları için kendi bünyemizde sporcularımıza etkinlik günleri adı altında gösteriler düzenleriz. Antrenmanlarına kesintisiz sürekli gelen sporcular antrenörleri ve branş direktörü tarafından yeterli görüldüklerinde STAR seviyesine geçerler.Bu süre en az 6 aydır. Star seviyesi 10 aylık bir dönemdir. Antrenmanlarına kesintisiz devam eden sporcular stardan MASTER seviyesine geçerler. Master seviyesinde ki sporcular Ritmik Cimnastik sporcu sayılırlar. Antrenman ritüelleri farklılaşır tamamen YARIŞMACI SPORCU mantığı ile yetiştirilirler. Yarışmalara yavaş yavaş katılarak tecrübe kazanırlar. Hobby’den Yarışmacı Sporcu olma yolu tam 3 senenin sonunda gerçekleşir. 3 senenin sonunda Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda kulübünü temsil etmeye başlar.

TESİSLERİMİZ

ataşehir.jpg

AKIN SERTÇELİK ANADOLU İH.L.

Mevki: İstanbul Anadolu Yakası

indir.jpg

İLHAMİ AHMED ÖRNEKAL İLKOKULU

Mevki:İstanbul Anadolu Yakası

qPUdk80H_400x400.png

Arel Koleji

Mevki: İstanbul Avrupa Yakası

ANTRENÖRLERİMİZ

Jimnastik
Natalya GRIGORYEVA.jpg

Natalya GRIGORYEVA
Yarışmacı & Master Antrenörü

Özbekistan Devlet Enstitüsü Beden Eğitimi Fakültesi mezunu olan Natalya GRIGORYEVA, Ritmik Cimnastik branşında master yapmış olup, 1. Kategori antrenör unvanına sahiptir. 40 yıldan fazla bir antrenörlük tecrübesine sahip olan GRIGORYEVA, Özbekistan Cumhuriyeti’nde başarılı sporcuları ve uluslararası turnuvaların şampiyonlarını yetiştirdi.
Akın Sertçelik İ.H.Lisesi okulunda eğitim vermektedir.

Hanna KADATSKA.jpg

Hanna KADATSKA
Star & Hobi Antrenörü

Ukrayna Fiziksel Kültür ve Spor Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi ile mezun olan Hanna Kadastka, Ritmik Cimnastik’te spor ustasıdır ve Türkiye Ritmik Cimnastik Federasyonu üyesidir. 2. Kategori Ritmik Cimnastik Antrenörü ünvanına sahip olan Kadatska, 10 yıllık antrenörlük deneyimine sahiptir.
Akın Sertçelik İ.H.Lisesi okulunda eğitim vermektedir

Elmira TRANBAEVA.jpg

Elmira TRANBAEVA
Star & Hobi & Master Antrenörü

Kırgızistan Fiziksel Kültür Enstitüsü'nden Cimnastik Antrenörü ve Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni unvanıyla mezun olan Elmira Nikolaevna, Belarus Olimpik Eğitim Merkezi Milli Takım üyesidir. 5 kez Kırgızistan şampiyonluğu, 3 kez Orta Asya ve Kazakistan Kupası'nı kazanan Nikolaevna, 47 yıllık antrenörlük tecrübesine sahiptir.
Arel Koleji okulunda eğitim vermektedir.