CSKA MOSKOVA KULÜBÜNÜN DESTEKLERİ İLE CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU
Danışma Hattı
02166062090
Bilgi Hattı
02166062090
CSKA MOSKOVA KULÜBÜNÜN DESTEKLERİ İLE CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU

Çocuklarda Sporun Önemi

          Spor, sağlıklı yaşamanın altın kurallarından biridir. Yetişkinler; sağlıklı yaşam, fit kalabilme ve dengeli beslenme gibi nedenlerden dolayı spor yaparken, çocuklar için spor yapmanın önemi çok daha büyüktür.

 

Spor Yapan Çocuklar  

          Hemen her çocuk spor ile ilgili faaliyetlerde bulunsa da, düzenli olarak spor yapan çocuklar, yaşıtlarına göre birçok farklı niteliğe sahip olmaktadır. Bireysel ya da takım oyunu branşlarını seçerek spor yapan çocuklar, yetişkinlik dönemlerinde de spora devam ederek hayatları boyunca sporun olumlu etkilerini yaşamaya devam ederler.

 

          Spor yapan çocuklar, yaşıtlarına göre daha az stres yaşadıkları gibi, özgüvenleri de spor yapmayan çocuklara oranla daha fazladır. Çocukların düzenli olarak sporla ilgilenmeleri, çok yönlü olmalarını arttırarak daha az stres yaşamalarını sağlar. Yaşıtlarına göre daha az stres yaşadıkları gibi, özgüvenleri de spor yapmayan çocuklara oranla daha fazladır.

 

          Spor esnasında yüksek enerji harcayan çocuklar, bu enerjiyi geri kazanabilmek için dengeli ve düzenli beslenmek durumundadır. Kas ve kemik gelişimlerini olumlu yönde etkileyen sporun faydalarından bir diğeri ise dengeli, düzenli ve doğru beslenmedir. Spor yaparken, kas sistemi koordineli bir şekilde çalıştığı için çocukların beyin gelişimi de desteklenmiş olur.

 

           Bireysel veya takım sporları ile ilgilenen çocuklar; disiplinli bir şekilde yetişirler. İlgilendiği spor dalında başarılı olmak için disiplinli olması gerektiğini öğrenen çocuk; başarı kazanmak için kendisine hedef belirlemeye başlar. Bu doğrultuda sürekli çaba sarf etmesi gerektiğini de öğrenir. Bu nedenle spor yapan çocuklar, yapmayanlara oranla daha disiplinli ve hedef odaklı kişilik yapısına sahip olurlar.

 

          Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yürüyüş yapmanın veya bir spor dalı ile ilgilenmenin odaklanma becerisini artırdığını göstermektedir. Spor yapan çocuklar,  güçlü reflekslere ve yüksek odaklanma becerisine sahip olurlar.

 

          Takım oyunu ya da bireysel spor dallarında, çocuklar kazanmak kadar kaybetmenin de doğal bir sonuç olduğunu öğrenir. Bunun yanı sıra, yetersiz kaldığını hissettiğinde dahi, rakibini geçebilmek için kendisini zorlamaya alışan çocuklar, hayatlarındaki zorluklarla daha iyi mücadele edebilme özelliği kazanır. Olumsuz durumlarla başa çıkma konusunda, spor yapmayan çocuklara oranla daha başarılı olurlar.

 

          Düzenli olarak spor yapan çocukların bağışıklık sistemi diğer çocuklara göre daha güçlüdür. Çocukların spor yapması hastalıklarla daha kolay baş edebilmelerini sağlar. Ayrıca, obezite gibi sağlık sorunları yaşamazlar. Spor, fiziksel açıdan güç kazanan çocukların, kemik ve kas gelişimleri ile beraber akciğer ve kalplerinin güçlenmesine yardımcı olur.

 

          Basketbol ve voleybol gibi takım sporları ile ilgilenen çocuk, ilerleyen dönemlerde takımı yönlendirerek, takıma liderlik etmesi gerektiğini öğrenir. Liderliği tecrübe eden çocuklar takım çalışmalarına yatkınlaşırken paylaşımları da artar.

 

          Spor yapan çocukların özgüveni daha yüksektir. Genellikle dışa dönük ve sosyal olurlar.

 

          Sporla ilgilenen çocuk madde bağımlılıklarına karşı direnç gösterir. Kötü alışkanlıkların sağlığına zarar vereceğinin ve başarılarını olumsuz etkileyeceğinin bilincindedir. 

 

          Çocuklar spor karşılaşmalarında hızlı karar verme yetilerini geliştirerek, bunu hayatlarının her alanında uygulayabilir hale gelirler. Karar alma mekanizmaları, analitik düşünme ve olasılıkları hızlı bir şekilde hesaplayabilme becerileri gelişir.