CSKA MOSKOVA KULÜBÜNÜN DESTEKLERİ İLE CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU
Danışma Hattı
02166062090
Bilgi Hattı
02166062090
CSKA MOSKOVA KULÜBÜNÜN DESTEKLERİ İLE CSKA TÜRKİYE ORGANİZASYONU

Büyük CSKA

          1923 yılında Sovyetler Birliğinin o dönemki lideri Josef Stalin tarafından Savunma Bakanlığı'nın bir parçası olarak kurulmuştur. CSKA, Ordu Merkez Spor Kulübüdür. Moskova merkezlidir. CSKA, olimpiyat sporlarının tamamının eğitimini vermektedir. Tarihi CSKA Spor Kulübü (Büyük CSKA olarak bilinir.) halen Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlıdır. Dönemin Rusya Devlet Başkanları aynı zamanda Büyük CSKA’nın fahri başkanlarıdır. Başkan Vladimir PUTIN büyük CSKA’nın şu anki fahri başkanıdır.

 

                                                                                                              

Vladimir Putin ve Margarita Mamun

(Rio 2016 Olimpik Arena'da Altın Madalya kazanan Büyük CSKA Spor Kulübü Ritmik Cimnastik Sporcusu)

 

 

          Büyük CSKA 100 yıla yaklaşan tarihinde pek çok Olimpiyat ve Dünya Şampiyonları çıkartmıştır. Olimpiyatlara gönderdiği sporcular ile olimpiyatlarda en çok madalya kazanan spor kulübü olarak ayrıcalıklı bir şöhrete sahiptir. Halen Rusya genelinde 32 önemli lokasyonda sporcu yetiştirme merkezine sahiptir. Bu merkezlerde onbinlerce çocuk ve genç, geleceğin şampiyonu olacak şekilde yetiştirilmektedir.  

 

 

                                                                                                              

Olga Korbut

Minsk Serçesi lakaplı eski bir Büyük CSKA Spor Kulübü artistik cimnastikçisi. Sovyetler Birliği adına katıldığı 1972 ve 1976 Olimpiyatlarında 4 altın ve 2 gümüş madalya kazanmıştır.